L O N G B O W  (pozn. překl: nepřeložitelná slovní hříčka, něco jako "dlouhý luk")

Původní text v angličtině je na stránce British LongBow Society

Tis vyžaduje pomalé sušení a zrání. Měl by být štípán spíše než řezán, je to dáno požadavkem sledování vláken dřeva. Hřbet luku je část, která je blíže vnější straně stromu (běl). Ostatní dřeva mohou být řezána, ale je žádoucí pečlivě dodržovat směr vláken. Oproti tradičnímu tisu lukaři nyní kombinují dřeva jako  ořechovec, Piquia, Ocotea rodioei (J.Amerika), maklura, Lancewood/Dagame (Lemonwood), jilm, jasan, moruše, javor, vnadivec, jalovec, ořech, dub a další. (pozn. překl: ilustrační komentář o tom, že dřevo je třeba vybírat, pro nepřeložené názvy jsem nenašel český nebo vědecký ekvivalent)

 

průřez lukem má poměr hloubky k šířce 5:8

Aby byl luk zařazen mezi LONGBOW, musí být ve vypnutém stavu alespoň tak dlouhý, jaká je výška postavy střelce a místo založení šípu musí být širší než libovolné místo na horním rameni.

Jeho průřez musí mít tvar "D" (pozn.překl: konce ramen přechází plynule do kruhového průřezu), minimální poměr mezi hloubkou a šířkou profilu musí být alespoň 5/8.  Není povolena zakládka, ani žádný druh zaměřovací značky. Šíp musí ležet při střelbě na horní ploše ukazováku. Stejně jako v minulosti, LONGBOW  vyžaduje pravidelný trénink, pokud si chcete udržet zručnost v jeho používání. (pozn.překl: platí to i pokud zručnost chcete získat)

K zajištění dobrého vyvážení obou ramen, musí být luk tillerován (opracování luku až do dosažení požadovaného tahu a nátahu). Delší luky jsou příjemnější při střelbě ale mají pomalejší/slabší výmet.

Výška tětivy LONGBOW je vnitřní vzdálenost mezi lučištěm a tětivou. Měla by odpovídat 1/12 vzdálenosti mezi zářezy tětivy luku ve vypnutém stavu.  
Proto výška tětivy pro  192 cm dlouhý luk je 16 cm
(pozn.překl: v původním textu jiný rozměr - 75´ a   6 1/4´)  (pravý obrázek).

Hrubé měření pomocí "fistmele" (pozn. překl: pro luk o něco delší než je výška postavy je překvapivě přesné)(levý obrázek).

 

 

Sorry, your browser doesn't support Java(tm).

 

 

Tříprsté nebo "středomořské" držení tětivy 
Ukazovák spočívá nad šípem. Prostředník a ukazovák jsou pod šípem a podpírají ho proti sklouznutí dolů.


     

  Sorry, your browser doesn't support Java(tm).

Šíp je umístěn a vypouštěn přes ruku / ukazovák. Ruka je umístěna tak, že šíp spočívá na / shora koženého držadla luku.

 

 

Poděkování E.G Heath za ilustrace